-
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinasowanie form opieki
Cel szkolenia:
- poznanie założeń rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz szczegółowa analiza dofinansowania form opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów od dnia 1 kwietnia 2022 roku,
- poznania ustawowych rozwiązań dot. organizacji i dofinansowania opieki nad dziećmi do lat 3 w formie żłobka, klubu dziecięcego oraz dziennego opiekuna,
- omówienie zmian w rejestracji form opieki dla dzieci w wieku do lat trzech,
- omówienie instrukcji wypełniania wniosków o dofinansowanie form opieki,
- zdobycie wiedzy dot. rejestracji informacji o zmianie danych, wykreśleniu danych z rejestru,
- omówienie zakresu zadań, uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności podmiotu prowadzącego instytucjonalne formy opieki oraz organu rejestrowego w związku z wdrożeniem systemowego dofinansowania opieki w funkcjonujących i nowotworzonych miejscach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech
- przedstawienie znowelizowanego planu nadzoru oraz kontroli organu rejestrowego (wójta, burmistrza, prezydenta) w przypadkach niewywiązywania się z obowiązku obniżenia opłaty tzw. czesnego lub innych nieprawidłowościach, w szczególności niezgodności przekazywanych danych.
Adresaci:
- pracownicy samorządowi odpowiedzialni za prowadzenie rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykazu dziennych opiekunów,
- przedstawiciele organów prowadzących,
- osoby wykonujące zadania zarządcze oraz kierownicze w żłobkach i klubach dziecięcych,
- opiekunowie dzienni i osoby/podmioty ich zatrudniające,
- wszystkie osoby zainteresowane tematem szkolenia
1. Ustawowe warunki nabywania prawa do rodzinnego kapitału opiekuńczego lub dofinansowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w zadaniach rodziców/prawnych opiekunów oraz podmiotów świadczących usługę form opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.
2. Ustalenie prawa do dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
3. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podmiotem w ustaleniu kwoty dofinansowania do żłobka, klubu dziecięcego i dziennego opiekuna
4. Zakres przedmiotowy wniosku o dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
5. Obowiązki podmiotu prowadzącego formy opieki w związku z wprowadzeniem dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, przez dziennego opiekuna.
6. Obieg elektronicznej obsługi powiadamiania podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun – o wysokości dofinansowania, bezgotówkowym systemie przekazywania dofinansowania.
7. Dostosowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku/klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna z uwzględnieniem kwoty przyznanego dofinansowania.
8. Udostępnienie przez ZUS żłobkowi, klubowi dziecięcemu, podmiotowi zatrudniającemu dziennego opiekuna albo dziennemu opiekunowi prowadzącemu działalność na własny rachunek informacji o przyznaniu albo odmowie przyznania dofinansowania na dziecko umieszczone w placówce albo u dziennego opiekuna na wskazany odpowiednio w rejestrze albo wykazie adres poczty elektronicznej.
9. Upoważnienie, pełnomocnictwo do przetwarzania i przekazywania danych osobowych w związku z wdrożeniem systemu rejestracji i aktualizowania informacji obejmujących dane wrażliwe i operowania ww. danymi.
10. Sposób i termin przekazywania dofinansowania do podmiotu świadczącego opiekę nad dziećmi w wieku do lat trzech (samorządowego i prywatnego).
11. Zmiany w systemie i wysokości wnoszenia opłaty rodziców za pobyt dziecka w żłobku/klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna z uwzględnieniem przyznanej kwoty dofinansowania –regulacja przekazywanych form dofinansowania podmiotom realizującym zadania opieki dzieci do lat trzech, zmian wynikających z miesięcznych sprawozdań oraz zwrotów nadpłaconych kwot od dnia przyznanego dofinansowania.
12. Instrukcja rejestracji wniosku o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykazu dziennych opiekunów RKZ-1 na PIU Emp@tia – dane wymagane do rejestracji
13. Instrukcja rejestracji informacji o zmianie danych w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów RKZ-2 na PIU Emp@tia.
14. Krok po kroku- instrukcja rejestracji sprawozdania z działalności żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów RKZ-4 na PIU Emp@tia.
15. Przypadki wydawania decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sprawach odmowy przyznania dofinansowania do opłaty za korzystanie z form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, uchylenia lub zmiany prawa do dofinansowania oraz nienależnie pobranego dofinansowania.
16. Aktualizacja uchwały dot. planu nadzoru nad formami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz doprecyzowanie form i częstotliwości kontroli obejmującej dodatkowo zgodność sprawozdawczą podmiotów realizujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat trzech.
17. Wdrożenie wymaganych zmian w zapisach uchwał rad gmin, określających opłaty za usługi opiekuńcze w gminnych żłobkach, uwzględniających mechanizmy obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
18. System wyłącznej obsługi elektronicznej zadania dofinansowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech na profilu informacyjnym utworzonym w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, zaświadczenia, informacje i inne pisma w sprawie dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna).
19. Przekazywanie informacji, sprawozdawczość, obsługa finansowa w formie elektronicznej z wykorzystaniem adresu poczty elektronicznej i rachunku bankowego podmiotu prowadzącego formy opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech wskazanego odpowiednio w rejestrze.
20. Przykłady udzielonych przez ustawodawcę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. realizacji zadania dofinansowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.