-
Dowóz uczniów do szkół od 1 września 2024 z uwzględnieniem standardów ochrony małoletnich i aktualizacji zmian w prawie. Organizacja i realizacja dowozu uczniów z niepełnosprawnościami
Cel szkolenia:
- omówienie organizacji i zasad dowozu uczniów do szkół w obowiązkach gminy związanych z planowaniem, realizacją i finansowaniem dowożenia dzieci do szkół i placówek oświatowych.
- analiza uwarunkowań poszczególnych gmin w planowaniu dowożenia uczniów w roku szkolnym 2024/2025 jako: organizatora dowozu, jako zlecającego wykonanie usługi dowozu innym podmiotom oraz zwrotu koszów dowozu rodzicom dzieci.
- omówienie obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki do najbliższej szkoły – każdemu uczniowi niepełnosprawnemu będącemu mieszkańcem gminy – uwzględnienie zmian prawnych.
- finansowanie dowozu uczniów zgodnie z obowiązującym sposobem wyliczania kosztów przejazdu oraz ujęcia ich w aktualizacji dokumentów regulujących dowozy dzieci (uchwała Rady Gminy i umowy z rodzicami).
- omówienie konieczności uwzględnienia standardów ochrony małoletnich w procesie dowożenia i organizacji dowozu uczniów z Ukrainy.
Uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet przykładowych wzorów dokumentów wymaganych podczas realizacji zadania
Adresaci:
- przedstawiciele jst na stanowiskach kierowniczych,
- organy wykonawcze,
- pracownicy realizujący zadanie dowozu dzieci do przedszkoli, szkół/placówek oświatowych,
- dyrektorzy szkół i placówek oświatowych wszystkich typów
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 365,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
1. Uwarunkowania i wymagania prawne dot. dowozu uczniów do szkół i placówek oświatowych.
2. Analiza i kompatybilność sieci szkolnej w danej jst w kontekście obowiązków wynikających z bezpłatnego dowozu uczniów i dzieci zamieszkałych na terenie danej gminy.
3. Proponowane w przepisach prawa formy dowożenia uczniów pełnosprawnych i niepełnosprawnych w obowiązkach i możliwościach organu prowadzącego.
4. Organizacja i finansowanie dowożenia dzieci objętych rocznym, obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym (dzieci 6-letnie) oraz dzieci 5-letnich do wszystkich ogólnodostępnych form wychowania przedszkolnego funkcjonujących na terenie danej gminy.
5. Obowiązek planowania i realizacji transportu uczniów zamieszkałych na terenie danej gminy do obwodowych ogólnodostępnych szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w obrębie danej jst.
6. Organizacja dowozu dzieci i opieki uwzględniająca lokalne bezpieczeństwo, uwarunkowania komunikacyjne, a także potrzeby uprawnionych oraz ich rodziców i opiekunów prawnych.
7. Uwarunkowania prawne dot. spełnienia wymagań przez osoby świadczące usługi w zakresie dowozu i opieki nad dziećmi wynikające z ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i weryfikacją osób dopuszczonych do opieki.
8. Aktualizacja informacji w jst. o liczbie osób uprawnionych do bezpłatnego transportu umożliwiającymi realizację dowozu do szkół i placówek uczniów niepełnosprawnych.
9. Zasady i formy realizacji bezpłatnego transportu i opieki w czasie dowozu dzieci/ uczniów niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie jst. do najbliższej szkoły/placówki.
10. Sposób realizacji obowiązku dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych stosownie do aktualizacji wymagań wynikających z zapisu art. 39 a ustawy Prawo oświatowe
11. Aktualizacja uchwały rady jst dot. ustalenia stawkę za 1 kilometr przebiegu pojazdu zgodnie z art. 39a ust. 3 ustawy Prawo oświatowe.
12. Wniosek rodzica/prawnego opiekuna do właściwego organu wykonawczego jst w sprawie bezpłatnego dowozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego do przedszkola/szkoły/ ośrodka.
13. Umowa zawarta między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami na dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły/przedszkola/ośrodka – wymagane załączniki.
14. Refundacja kosztów dowozu uczniów niepełnosprawnych realizowanych przez rodziców – wniosek dot. zwrotu poniesionych przez nich kosztów przejazdu do-ze szkoły/placówki.
15. Kontrola gminy dot. sposobu wykonania usługi dowozu przez podmioty i rodziców dzieci niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół, placówek oświatowych.
16. Dowożenie dzieci z Ukrainy do przedszkola/ szkoły/ ośrodka – aktualizacja przepisów.