-
Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – krok po kroku od zgłoszenia do wdrożenia
Cel szkolenia:
- analiza możliwości i zasad stworzenia refundowanych ze środków rządowych form dziennej opieki dla dzieci w wieku żłobkowym.
- omówienie terminów, zasad i form wnioskowania o środki zewnętrzne dotacji na dostosowanie obiektu i funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.
Aktywny dzienny opiekun to Program bezpłatny da gmin – finansowany jest ze środków Funduszu Pracy -skierowany jest do gmin na terenie których nie funkcjonują żadne instytucje opieki dla dzieci w wieku do lat 3 oraz nie jest planowana do utworzenia żadna instytucja w ramach umów o dofinansowanie w ramach resortowych programów rozwoju instytucji opieki oraz w ramach umów o dofinansowanie w ramach Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Aktywny Maluch 2022-2029.
Celem Programu jest przybliżenie, analiza i instruktaż wnioskowania, wdrożenia i dokumentowania formy opieki świadczonej przez dziennego opiekuna jako zbliżonej do warunków domowych sprawowania opieki przez osoby posiadające wymagane kwalifikacje.
Środki finansowania realizacji Programu umożliwią aktywizację zawodową rodziców, którzy dotychczas mierzyli się z brakiem dostępu do opieki instytucjonalnej nad dziećmi w wieku do lat 3.
Uczestnicy szkolenia otrzymują pakiet wymaganych dokumentów do wdrożenia powyższej formy opieki w swojej gminie
Adresaci:
- gminy zainteresowane realizacją Programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”, w których NIE MA żadnej placówki nad dziećmi do lat 3
- osoby pretendujące do podjęcia samodzielnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
Prowadzący szkolenie: Maria Utracka
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 399,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
Maria Utracka
Edukator, ekspert i trener praktyk w realizacji prowadzenia i kierowania oświatą oraz zadań zarządczych w oświacie z pozycji organu nadzoru i samorządu. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w nadzorze pedagogicznym oraz na stanowisku doradcy prezydenta i naczelnika wydziału edukacji. Autorka lub współautorka centralnych (ministerialnych) programów dot. zarządzania oświatą oraz opieki instytucjonalnej nad dziećmi w wieku do lat 3. Certyfikowany ekspert i ewaluator. Współpracuje z uczelniami wyższymi, gminami, szkołami, placówkami oświatowymi i innymi podmiotami w zakresie planowania, zarządzania szkołą, placówką oświatową, instytucjonalnymi formami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz audytu i optymalizacji lokalnych systemów edukacyjnych.
1. Gminy uprawnione do realizacji bezpłatnego Programu „Aktywny Dzienny opiekun” – w edycji 2025 roku oraz wnioskujące o realizację gminy z roku 2024- wymagane warunki ubiegania się o środki zewnętrzne.
2. Warunki samodzielnego prowadzenia instytucji opieki (dziennego opiekuna) lub zlecenie ich prowadzenia podmiotom innym niż jst.
3. Warunki otrzymania i wykorzystania dofinansowania – zawarcie umowy i przekazanie środków.
4. Okres trwania Programu (1 rok) i czasu wymaganego do jego kontynuacji po rozliczeniu otrzymanych środków (2 lata).
5. Dwa moduły rozdysponowania środków wyasygnowanych na realizację Programu Aktywny Dzienny Opiekun 2025, w tym dofinansowanie przysługujące w zależności od poziomu obsadzenia miejsc opieki.
6. Przeznaczenie dofinansowania środków na realizację Programu, w tym wydatki bieżące na zapewnienie funkcjonowania dziennego opiekuna – czas realizacji zadania.
7. Wydatki kwalifikowalne na utworzenie instytucji dziennego opiekuna.
8. Wydatki kwalifikowalne na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki.
9. Zasady składania wniosków – wymagania formalne, analiza, instruktaż.
10. Wymagania i kwalifikacje osób podejmujących samodzielną opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3.
11. Wymóg przestrzegania standardów dotyczących:
- opieki i edukacji, zgodnie z którymi będzie sprawowana opieka nad dziećmi przez dziennego opiekuna
- jakości wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, edukacyjnych i pielęgnacyjnych, zgodnie z warunkami i standardami jakości zawartymi w ustawie oraz w aktach wykonawczych do ustawy, a tym samym wpisane do wykazu dziennych opiekunów
- wymagana dokumentacja ( zał. do wniosku)
12. Wymagania dot. wpisu rejestrowego każdej jednostki dziennego opiekuna odrębnie do wykazu (ministerialnego – emp@tia)
13. Dyskusja i odpowiedzi na pytania uczestników- wymiana doświadczeń.