-
Optymalizacja wydatków w oświacie samorządowej na 2025 rok - przygotowanie do nowej organizacji szkół podstawowych i przedszkoli, z uwzgl.nowego modelu finansowania. Cięcie kosztów czy rozsądne planowanie?
Cel szkolenia:
- poznanie zasad związanych z finansowaniem zadań oświatowych w odniesieniu do wydatków ponoszonych przez samorząd oraz w stosunku do naliczonej subwencji oświatowej.
- wyjaśnienie przyczyn otrzymywania subwencji o określonej wysokości
- poznanie zależności pomiędzy arkuszem organizacji, wydatkami szkoły a subwencją oświatową: na jakie wydatki w szkole otrzymywana jest subwencja oświatowa, jakie dane wpływają na jej wysokość (zakres zadań które są dobrze finansowane z subwencji i te, które wymagają dodatkowo dużych nakładów finansowych ze strony samorządu)
- wskazanie jak samorząd może zoptymalizować wydatki na oświatę, wykorzystując dane, którymi dysponuje.
- wskazanie co może zrobić dyrektor szkoły, aby mieć wpływ na zwiększenie subwencji oświatowej i lepszą optymalizację wydatków szkoły
Adresaci:
- pracownicy jednostek samorządu terytorialnego
- dyrektorzy szkół i placówek samorządowych
Prowadzący szkolenia: Elżbieta Rabenda
Termin:
11.04.2025, godz.10:00-15:00 – zapraszamy do zapisów
Koszt uczestnictwa: 460,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
Elżbieta Rabenda
Praktyk, z dwudziestosiedmioletnim stażem pracy w polskim szkolnictwie i na rzecz oświaty samorządowej, od 2016 r. ekspert (lista MEN poz. 1121), wykładowca, trener, kontroler, analityk. Współpracuje z RIO, SKO, MEN, z urzędami gminy i powiatów w całym kraju. Praktyk. Autorka wielu publikacji, w tym w czasopismach dla samorządów „Wspólnota” i „Pracownik Samorządowy”, dla Gazety Prawnej. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie samorządowca, dyrektora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany. Absolwentka Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych (podyplom. z zakresu zarządzania oświatą, w tym regulacji prawnych w procesie wdrażania prawa oświatowego). Występuje w roli eksperta na corocznych kongresach ogólnopolskich i konferencjach oświatowych, ekspert w panelach dyskusyjnych w Samorządowym Forum Kapitału i Finansów.
1. W 2025 ROKU SUBWENCJA NAZYWANA KWOTĄ POTRZEB JST- NA CO TU TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ? CZY KTOŚ NA TYM STRACI? ALGORYTM ZASTĘPUJĄCY SUBWENCJĘ, CZYLI SZANSA, CZY MOŻE RYZYKO DLA JST?
2. Gdzie w organizacji szkół i przedszkoli szukać zbędnych wydatków?
3. Jak zmienić poziom finansowania szkoły/przedszkola w trakcie roku szkolnego?
4. Ile kosztuje oddział, a ile godzina nauczycielska?
- Godziny ponadwymiarowe – kiedy nauczycieli nie otrzyma za nie wynagrodzenia? I co w tym zakresie szykuje nam Ministerstwo Edukacji.
5. Arkusze organizacyjne szkół/przedszkoli 2025/2026 – dokument, który trzeba umieć planować i czytać. Tu zaczyna się optymalizacja szkolnych wydatków I TU JEST POCZĄTEK PLANOWANIA BUDŻETÓW NA 2026 R.- na co zwracamy uwagę, by nie było drogo?
6. Zajęcia pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy na pewno właściwie je rozumiemy? Raczej nie, skoro nas tyle kosztują. Zmienimy to podejście Państwa.
7. Dotowanie podmiotów niesamorządowych – kiedy i jak zoptymalizować wielkość wydatków, co na to ma wpływ i w jakim czasie podjąć czynności?
8. Chrońmy finanse gminy/powiatu- przygotowanie do zmiany w sieci szkół i przedszkoli. Podamy argumentację, przekonującą nadzór pedagogiczny kwestionujący likwidacje i przekształcenia.
9. Czas dla Państwa – pytania!