-
Nowoczesne technologie kulinarne wspierające zdrowe żywienie dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach
Cel szkolenia:
- poznanie zamienników cukru białego, soli oraz koncentratów spożywczych i mieszanek przypraw z solą bez bez utraty smakowitości dań.
- omówienie wpływu obróbki wstępnej oraz rodzaju obróbki termicznej na zachowanie wartości odżywczych składników potraw,
- analiza różnic w wartości odżywczej tłuszczów zwierzęcych i roślinnych,
- poznanie alternatywnych sposobów przygotowania dań w odniesieniu do ograniczenia smażenia oraz użycia tłuszczów.
Adresaci:
- osoby wykonujące zadania intendenta w placówkach oświatowo-wychowawczych (żłobki, przedszkola, szkoły, internaty, bursy, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze),
- osoby pracujące w firmach cateringowych i gastronomicznych zaopatrujących zakłady żywienia zbiorowego w posiłki.
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 315,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych
Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Technological Educational Institute w Atenach. Pracę zawodową rozpoczęła jako projektantka żywności dla dzieci i niemowląt w firmie Gerber. Zagadnieniami związanymi z żywieniem i produkcją żywności zajmuje się całe życie zawodowe. Pracuje dla zakładów produkcji żywności, zakładów żywienia zbiorowego (w tym sieci restauracji m.in. Amrest, Sphinx, Sioux) a także dla firm farmaceutycznych. Od 2009 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w obszarze związanym z żywnością i farmacją. Na co dzień doradza szefom kuchni, projektuje menu, wykonuje opracowania technologii spożywczych, optymalizuje koszty produkcyjne. W dziedzinie żywienia specjalizuje się w dietach osób chorych na insulinooporność oraz na cukrzycę typu I i II, zarówno dorosłych jak i dzieci. Współpracuje z lekarzami specjalistami z dziedzin chorób dietozależnych. Szkoli, odchudza, doradza i czerpie satysfakcję z zawodowych i osobistych sukcesów osób, które prowadzi
1. Ograniczenia w stosowaniu soli, cukru i tłuszczów nasyconych – czym je zastąpić bez pogorszenia smaku potraw.
2. Dozwolone przepisami prawa zamienniki cukru białego, ich zalety i wady oraz informacje dotyczące zachowania ich wartości odżywczej: miód pszczeli, syrop klonowy, cukier brzozowy naturalnego pochodzenia. Zasady technologiczne stosowania zamienników cukru w poszczególnych daniach/produktach.
3. Dozwolone przepisami prawa zamienniki soli oraz koncentratów spożywczych i mieszanek przypraw z solą bez bez utraty smakowitości dań. Przepisy na mieszanki naturalnych przypraw. Technologie kulinarne wspierające utrzymanie smaku potraw.
4. Wpływ obróbki wstępnej oraz rodzaju obróbki termicznej na zachowanie wartości odżywczych składników potraw, porównanie różnych technik kulinarnych i przykłady receptur dań zachowujących wysoką wartość odżywczą.
5. Różnice w wartości odżywczej tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, dozwolone przepisami prawnymi tłuszcze do smarowania pieczywa, tłuszcze do smażenia/pieczenia, tłuszcze do potrwa na zimno.
6. Alternatywne sposoby przygotowania dań w odniesieniu do ograniczenia smażenia oraz użycia tłuszczów. Niekonwencjonalne wykorzystanie tradycyjnych urządzeń.
7. Redukcja białka i tłuszczu pochodzenie zwierzęcego – sposoby na wprowadzenie roślin strączkowych do diety dziecka żłobkowego.