-
Obowiązek wprowadzenia zmian w uchwałach jst, zarządzeniach, regulaminach, procedurach, planach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 wprowadzonych art. 68 Ustawy Aktywny Rodzic i innymi ustawami
Zadania organów prowadzących: gmin i podmiotów prywatnych oraz dyrektorów żłobków/kierowników klubów dziecięcych
Cel szkolenia:
- omówienie podziału i przeznaczenia zwiększonych środków zewnętrznych na opiekę instytucjonalną dzieci w wieku do lat 3 w zmianach ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 i rozporządzeniach.
- analiza konieczności dostosowania aktów prawa miejscowego – uchwały danej jst , zarządzenia podmiotów prywatnych – do obowiązujących zmian prawnych w dokumentach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.
- omówienie zakresu zmian w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w przełożeniu na dokumentację organu prowadzącego i instytucjonalnych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
- analiza kategorii zmian w uchwałach jst i zarządzeniach podmiotów prywatnych dot. dostosowania do zapisów prawnych statutów, uchwał ws. opłaty za pobyt dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych i opieki świadczonej przez dziennych opiekunów.
- analiza zmian w dokumentacji żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów uwzględniających nowe formy świadczeń rodzicielskich i wymagań dot. organizacji pracy osób opiekujących się dziećmi.
- wyposażenie uczestników w propozycje zmian w uchwałach, regulaminach, zarządzeniach, procedurach, planach.
Adresaci:
- przedstawicieli samorządu gminy, miasta – organu prowadzącego odpowiedzialnego za prowadzenie, nadzór i kontrolę form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
- osoby prowadzące inne, niż samorządowe żłobki, kluby dziecięce
- dyrektorzy żłobków,
- kierownicy klubów dziecięcych,
- opiekunki /opiekunowie dziecięcy,
- wszystkie osoby zainteresowane tematyką szkolenia
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 365,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych
1. Zakres strategicznych zmian w opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w przełożeniu na przydział i waloryzację środków na tworzenie form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub zwiększenie liczby miejsc w funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych- Program Aktywny Maluch, Program Pierwszy dzienny opiekun w gminie.
2. Dostosowanie zmian w polskim systemie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 do warunków określonych w przyznanych środkach zewnętrznych i zwiększeniu dostępności do form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.
3. Trzy świadczenia dla rodziców dzieci w wieku do lat 3 w realizacji od 1 października 2024: Aktywni Rodzice, Aktywnie w żłobku, Aktywnie w domu.
4. Świadczenie „Aktywnie w żłobku” w warunkach i zasadach ubiegania się o świadczenie przez rodziców/opiekunów prawnych i faktycznych dzieci w wieku- 12- 35 miesięcy oraz obowiązkach żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów.
5. Dostosowanie aktów prawa miejscowego do zmian w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wprowadzonych art. 68 Ustawy Aktywny Rodzic i innymi ustawami – zadania, terminy obowiązujące do wdrożenia zapisy cyt. ustaw
6. Precyzyjne określenie zakresu upoważnienia dyrektora żłobka, kierownika klubu dziecięcego w zapisach uchwał jst, zarządzeniach/decyzjach podmiotów innych, niż jst. – do zadań wykonawczych zawartych w regulaminach organizacyjnych żłobków, klubów dziecięcych.
7. Dostosowanie zakresu zmian ustawowych do wdrożenia standardów opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i dziennych opiekunach, w tym organizacji pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi.
8. Rządowy program podwyższenia wynagrodzenia osób zatrudnionych w samorządowych formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – zasady, warunki realizacji.
9. Nadzór wójta, burmistrza, prezydenta nad wszystkimi funkcjonującymi na terenie danej jst żłobkami, klubami dziecięcymi i dziennymi opiekunami – zakres planu nadzoru w uchwale danej jst.
10. Wymiana doświadczeń, panel dyskusyjny.