-
Weryfikacja osób pracujących / kandydatów do pracy z osobami małoletnimi do 18 roku życia.
Obowiązek uzyskiwania, dokumentowania i przedkładania informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego i Rejestru Sprawców Przestępstw na tle seksualnym
Cel szkolenia:
- omówienie zadań podmiotów, pracowników i pracodawców dot. wymogu weryfikacji osób przed zatrudnieniem lub dopuszczeniem osób do działań względem małoletnich do 18 roku życia.
- wyposażenie uczestników we wzory dokumentacji pracowniczej i rejestrowej dot. niekaralności osób przed zatrudnieniem i osób dopuszczonych do czynności i działań na rzecz dzieci.
- analiza sposobów uzyskiwania informacji o niekaralności przez osoby objęte obowiązkiem przedłożenie dokumentacji potwierdzającej możliwość zatrudnienia lub dopuszczenia do innych działań na rzecz dzieci.
- omówienie zakresu czynności pracodawcy, podmiotu, instytucji, organizacji w uzyskiwaniu informacji z rejestru ograniczonego sprawców przestępstw na tle seksualnym.
- analiza konsekwencji zaniechania lub nieterminowego wykonania obowiązków weryfikacji osób dopuszczonych do pracy bez wymaganej informacji o ich niekaralności.
Adresaci:
- wszyscy zainteresowani tematyką
Terminy szkolenia:
Uwaga! Szkolenie przełożone z 12.09.2024 na 30.09.2024 godz.10:00 – 12:00 – zapraszamy do zapisów
Koszt uczestnictwa: 329,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
1. Obowiązki pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi oraz osób zatrudnianych i dopuszczanych do takiej działalności w świetle obowiązujących przepisów.
2. Zasięg i katalog osób i podmiotów zobowiązanych do uzyskiwania informacji z Krajowego Rejestru Karnego przed zatrudnieniem lub dopuszczeniem do działań na rzecz małoletnich (obywateli polskich i cudzoziemców).
3. Obowiązek uzyskania informacji z Rejestru przed zatrudnieniem; obowiązek przedłożenia informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub rejestru karnego innego państwa.
4. Nawiązywanie kolejnych stosunków pracy z tym samym pracodawcą.
5. Przestrzeganie i dokumentowanie niekaralności osób w szczególnych przepisach ustawy Karta Nauczyciela, ustawy Prawo oświatowe i ustaw o opiece nad dziećmi. Informacja o niekaralności, a Karta Nauczyciela.
6. Okoliczności i prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane osobowe zgromadzone zostały w Krajowym Rejestrze Karnym w zadaniach pracodawców, stosownie do art. 6, ust.1 pkt.10 Ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.
7. Informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
8. Ustalenie stopnia prawdopodobieństwa ponownego popełnienia przez sprawcę przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności
9. Ustawowe konsekwencje karne wynikające z dopuszczenia do pracy lub do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi, osobę bez uzyskania informacji o niekaralności i braku weryfikacji osoby w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.
10. Dopuszczenie do pracy lub innej działalności osoby figurującej w Rejestrze lub prawomocnie skazanej za określone przestępstwo w konsekwencji podlegania karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.
11. Skutki nieuprawnionego uzyskania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym oraz dopuszczenia do pracy lub innej działalności osoby z orzeczonym zakazem zajmowania stanowisk związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi.
12. Instytucje, zakres, uprawnienia i obowiązki organów kontrolnych uprawnionych do kontroli wykonywania przez pracodawcę obowiązków weryfikacji niekaralności.