-
Standardy ochrony małoletnich oraz weryfikacja pracowników w procedurach, dokumentowaniu i obowiązkach pracodawców i pracowników. Ochrona dzieci przed krzywdzeniem w obowiązkowych zadaniach każdego żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna.
Cel szkolenia:
- zapoznanie z nowymi przepisami związanymi z ochroną małoletnich, a także wskazówki opracowania standardów/procedur ochrony dzieci przed krzywdzeniem – dostosowanych do specyfiki opieki instytucjonalnej dzieci w wieku do 3 lat, wzorując się na prezentowanych podczas zajęć przykładach procedur i dokumentowaniu zadania.
Wprowadzona zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy nałożyła obowiązek opracowania i wdrożenia standardów ochrony małoletnich.
Efektem uczestnictwa będą przykłady dokumentowania standardów ochrony dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów
Adresaci:
- organy prowadzące publiczne i niepubliczne formy opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech;
- dyrektorzy żłobków,
- kierownicy klubów dziecięcych,
- dzienni opiekunowie,
- wszystkie osoby mające kontakt z dziećmi lub prowadzące działalność na rzecz dzieci.
Prowadzący szkolenie: Maria Utracka
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 329,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych-
Maria Utracka
Edukator, ekspert i trener praktyk w realizacji prowadzenia i kierowania oświatą oraz zadań zarządczych w oświacie z pozycji organu nadzoru i samorządu. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w nadzorze pedagogicznym oraz na stanowisku doradcy prezydenta i naczelnika wydziału edukacji. Autorka lub współautorka centralnych (ministerialnych) programów dot. zarządzania oświatą oraz opieki instytucjonalnej nad dziećmi w wieku do lat 3. Certyfikowany ekspert i ewaluator. Współpracuje z uczelniami wyższymi, gminami, szkołami, placówkami oświatowymi i innymi podmiotami w zakresie planowania, zarządzania szkołą, placówką oświatową, instytucjonalnymi formami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz audytu i optymalizacji lokalnych systemów edukacyjnych.
1. Czy wszystkie placówki opieki instytucjonalnej muszą posiadać ustalone i wdrożone standardy i procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?
2. Co obejmuje zakres obowiązku przygotowania i upowszechniania wymaganych dokumentów (procedur/regulaminów) – standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?
3. Kto odpowiada za opracowanie i realizację procedur/standardów ochrony małoletnich?
4. W jaki sposób należy zaktualizować funkcjonujące w żłobkach i klubach dziecięcych standardy/procedury bezpieczeństwa, a jakie nowe regulacje dotyczące ochrony dzieci przed krzywdzeniem podlegają opracowaniu?
5. Co powinien wiedzieć opiekun/ każdy pracownik w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 o ochronie małoletnich przed krzywdzeniem
6. Jakie obowiązują w żłobku/klubie dziecięcym zasady zapewniające bezpieczne relacje między personelem, a dziećmi zasady, a jakie zasady są niedozwolone? W jaki sposób ustawodawca wymaga, aby były zachowane bezpieczne relacje między pracownikami a dziećmi?
7. Co obejmuje zakres obowiązku przygotowania i upowszechnienia wymaganych dokumentów (procedur/regulaminów) – standardów ochrony małoletnich?
8. Jakie procedury ochrony małoletnich są wymagane w żłobkach, klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów?
9. Co powinno znaleźć się w procedurach ochrony dzieci niepełnosprawnościami przed krzywdzeniem , w tym dzieci ze szczególnymi i specjalnymi potrzebami rozwojowymi/ dziećmi z aby jak najlepiej chronić każde dziecko?
10. Jak powinna wyglądać procedura postępowania/ podejmowania interwencji, kiedy dziecko jest krzywdzone lub jest podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone – od definicji krzywdzenia do procedury postępowania?
11. W jaki sposób należy zaznajomić personel żłobka/klubu dziecięcego z procedurami ochrony dzieci przed krzywdzeniem?
12. Jakie procedury ochrony małoletnich są wymagane w żłobkach, klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów?
13. Jaka jest granica ustalenia czytelnych zasad, co można, a co wykracza poza granice bezpiecznej ochrony dzieci
14. Jak powinna wyglądać procedura postępowania/ podejmowania interwencji, kiedy dziecko jest krzywdzone lub jest podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone – od definicji krzywdzenia do procedury postępowania?
15. W jaki sposób należy weryfikować każdą osobę pracującą z dziećmi lub dopuszczoną do działań i czynności z udziałem dzieci- obligatoryjne – obowiązujące od 15 lutego 2024 roku zadania pracodawców i pracowników