-
Standardy ochrony małoletnich w obowiązkach - przedszkoli, szkół, placówek oświatowych oraz zadaniach organów kierowniczych, prowadzących i kontrolujących
Cel szkolenia:
- wyjaśnienie, jakie zadania spoczywają na dyrektorach placówek edukacyjnych i opiekuńczo – wychowawczych w związku z nowymi przepisami w zakresie ochrony małoletnich przed przemocą.
- omówienie nowych regulacji prawnych, związanych z wprowadzaniem nowych lub aktualizowaniem istniejących procedur, w tym elementów Standardów Ochrony Małoletnich, kontroli pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie niekaralności za przestępstwa seksualne oraz procedur interwencji w sytuacji podejrzenia, że dochodzi do krzywdzenia osoby małoletniej.
Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i innych ustaw wprowadza nowe obowiązki dla dyrektorów szkół i przedszkoli, które należy wdrożyć już w roku szkolnym 2023/ 2024.
Ujęte w znowelizowanej ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy zmiany zakładają wprowadzenie jasnych i spójnych standardów postępowania na wypadek krzywdzenia dzieci dostosowanych procedur i standardów – odrębnie dla każdego rodzaju placówki oświatowej.
Zmiany te wprowadzają standardy ochrony małoletnich, które mają zadbać o prawa najmłodszych i ochronić ich przed krzywdzeniem.
Szkoły i inne placówki oświatowe zobligowane są do wypracowania i wdrożenia konkretnych procedur ochrony małoletnich. Regulacje te dotyczą między innymi relacji uczniów z personelem szkoły, zasad interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego, oraz zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
Tematyka szkolenia i materiały pomocnicze zostaną dostosowane do rodzaju i charakteru placówki oświatowej.
Adresaci:
- dyrektorzy przedszkoli,
- dyrektorzy wszystkich typów szkół i placówek oświatowych,
- przedstawicieli zespołów kierowniczych i zespołów specjalistów,
- organy prowadzące
- osoby zainteresowane tematyką szkolenia. .
Termin:
–
Koszt uczestnictwa: 329,00 zł netto + 23% VAT*/ za 1 osobę
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
1. Obowiązek prawny nałożony na przedszkola, szkoły i placówki oświatowe dot. wykonania przepisów znowelizowanej Ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 28 lipca 2023 roku – opracowania i wprowadzeni standardów ochrony małoletnich.
2. Zdefiniowanie działań, które placówka powinna podjąć w pierwszej kolejności, aby określić specjalnie przygotowana ankieta, dostępna dla placówki po zarejestrowaniu się na stronie programu Standardy Ochrony Dzieci.
3. Zadania i obowiązki przedszkola, szkoły i placówki oświatowej dot. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem – przygotowanie planu z jasno określonymi priorytetami i harmonogramem, które będą realistyczne dla danego typu placówki.
4. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki oświatowej do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
5. Zasady i kolejność wdrożenia w przedszkolu, szkole, placówce oświatowej postępowania dot. ochrony dzieci/ młodzieży.
- objaśnienie terminów,
- rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci,
- procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka,
- zasady ochrony wizerunku dziecka,
- zasady dostępu dzieci/uczniów do internetu
- procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie,
- monitoring stosowania polityki ochrony dzieci,
6. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dzieckiem, a personelem; w szczególności zachowania niedozwolone wobec dzieci:
- relacje z dziećmi,
- komunikacja z dziećmi,
- działania z dziećmi,
- kontakt fizyczny z dziećmi,
- kontakty poza godzinami pracy,
- kontakty online.
7. Uwzględnienie w standardach ochrony małoletnich sytuacji dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; uwzględnienie konieczności ich zrozumienia przez osoby małoletnie;
8. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
9. Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”;
10. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
11. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania; udostępnienie w widocznym miejscu wersji pełnej i skróconej standardów.
12. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
13. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
14. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
15. Zadania i rola nauczycieli i specjalistów w zakresie ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
16. Ocena standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
17. Konsekwencje karne za naruszenie przepisów ochrony małoletnich.
18. Omówienie przygotowanych dla uczestników materiałów:
- zał. instruktaż wdrożenia polityki ochrony dzieci.
- zał. zasady bezpiecznej rekrutacji,
- zał. zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych,
- zał. zasady bezpiecznej relacji personel-dziecko,
- zał. zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci,
- zał. karta interwencji,
- zał. schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
przez osoby trzecie, - zał. schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
przez rodzica lub opiekuna, - zał. monitoring standardów – ankieta
- zał. ocena ryzyka-tabela.