-
Rozliczanie finansowe między gminami na dzieci w wychowaniu przedszkolnym z uwzględnieniem zmian w prawie w 2025 roku
Cel szkolenia:
- zdobycie praktycznej wiedzy dot. rozliczeń fin. między gminami na dzieci w wychowaniu przedszkolnym, z uwzględnieniem zmian w 2025 roku
- przedstawienie sposobu rozliczeń z uwzględnieniem pomniejszenia kosztów wychowania przedszkolnego o kwotę potrzeb oświatowych na ucznia (zamiast dotacji przedszkolnej)
- omówienie sposobu wyliczenia kosztów wychowania przedszkolnego, tj. podstawowej kwoty dotacji, w 2025 roku według nowych przepisów.
Adresaci:
- pracownicy jednostek samorządu terytorialnego – Wójtów, Burmistrzów, Skarbników, Wydziałów Oświaty, Budżetu
- osoby zajmujące się przekazywaniem i rozliczaniem dotacji dla szkół niesamorządowych.
Prowadzący szkolenia: Daria Pietrzykowska lub Grzegorz Pochopień
Terminy:
21.03.2025, godz.8:30-13:00 – zapraszamy do zapisów
16.04.2025, godz.8:30-13:00 – zapraszamy do zapisów
(*udział w webinarium zwolniony z VAT w przypadku finasowania webinarium ze środków publicznych)
Grzegorz Pochopień
Wieloletni pracownik Ministerstwa Fin. oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej (przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za fin. zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej). Autor m.in. ustawy o fin. zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych. Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.
Daria Pietrzykowska
Wieloletni pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej jako pracownik w Departamencie odpowiedzialnym za finansowanie zadań oświatowych, później jako Naczelnik Wydziału Statystyki odpowiedzialny za System Informacji Oświatowej. Autorka ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej
1. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych – podstawa prawna. Omówienie zmian w ustawie w 2025 roku (potrzeby oświatowe na ucznia przedszkola zamiast dotacji przedszkolnej, potrzeby oświatowe na uczniów niepełnosprawnych)
2. Warsztaty z obliczania kosztów wychowania przedszkolnego dla samorządowych placówek wychowania przedszkolnego, niezbędnych do wyliczenia kwoty obciążeń dla gminy
- podstawowa kwota dotacji dla przedszkoli,
- podstawowa kwota dotacji dla oddziałów przedszkolnych,
- podstawowa kwota dotacji dla innych form wychowania przedszkolnego.
- uwzględnienie pomniejszenia kwoty dotacji o potrzeby oświatowe zamiast dotacji przedszkolnej (nowe przepisy
3. Zmiany obowiązujące w 2025 roku
4. Aktualizacja i wyrównanie kosztów wychowania przedszkolnego oraz kwoty dotacji na podstawie do art. 43 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – prezentacja w Excelu.
5. Ograniczenie spadku i wzrostu wyliczonych kosztów wychowania przedszkolnego oraz kwoty dotacji na podstawie art. 43 ust. 5 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych – prezentacja w Excelu.
6. Przetwarzanie danych osobowych uczniów w placówkach wychowania przedszkolnego.
7. Pytania od uczestików